Nagyszabású korszerűsítésen esett át Cegléd szennyvíztisztító-telepe, ahol Magyarországon először alkalmaznak együtt membrántechnológiát és biogázüzemet a legmodernebb megoldásokkal. A létesítmény a környező települések szennyvíztisztítóinak is be tud majd segíteni, így regionális központtá válik.



Több mint negyven éve épült a ceglédi csatornahálózat központi egységét jelentő szennyvíztisztító-telep, amelynek legutóbbi felújítása is jó két évtizede történt. Az eltelt évtizedekben jelentős fejlődésen ment keresztül a szennyvízkezelés technológiája, így Cegléd szennyvíztisztítója mára elavulttá vált. A közműhálózatba kötött háztartások száma évről évre növekszik, így a telep lakosegyenérték kapacitása sem volt már elegendő. A műtárgyak átalakításával párhuzamos technológia került kialakításra, és a szennyvízkezelési technológia korszerűsítése is megvalósult. A munka elvégzése után – a létesítmény ugyanis szinte teljesen készen áll – a tisztítómű minden tekintetben megfelel az Európai Uniós szabályzásoknak. A ceglédi telep felújítása és korszerűsítése tehát már igen időszerű volt, amelyhez a SWIETELSKY Magyarország Kft. és az OMS Hungária Kft. alkotta konzorcium a lehető legmodernebb megoldásokat építette be.

Magyarországon először alkalmaznak itt együtt membrántechnológiát és biogázüzemet. Az üzem a telepen keletkező, illetve a beszállított szennyvíziszapból állít elő felhasználható biogázt. A gázból villamosenergiát állítanak elő a telepített gázmotorok, és a termelődő hőt hőcserélők segítségével a telepi kezelőépületek fűtésére használják. Az így előállított villamosenergia a telepi berendezések szükségleteinek egy részét elégíti ki. Ezzel azonban nem ér véget a fenntarthatóságot célzó tevékenység, hiszen a folyamat végén keletkező, 20-25%-os szárazanyagtartalmú víztelenített iszap kitűnő alapanyaga a komposztálásnak is.



Forrás:

magyarepitok.hu